Vienijantis tautas konkursas

„Spelling Bee”, žymus pasaulio anglų kalbos konkursas, kurio tikslas – taisyklingai ištarti anglų abėcėlės raides, populiarėja ir Lietuvoje. 2017 m. vasario 10 dieną jis vyko Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje, kuriame dalyvavo Vilniaus bei Vilniaus regiono tautinių mažumų mokyklų mokiniai. Renginį organizavo Amerikos bei Lietuvos abiturientų asociacija (JAV-LT alumni association) ir anglų kalbos mokytojos Jelena Grigorjeva bei Galina Kurčevskaja. Konkursą finansavo JAV ambasada Lietuvoje.

Pirmąjį „Spelling Bee” (angl. „spell” – „ištarti paraidžiui”, „bee” – susirinkimas”) konkursą (taisykles jam, manoma, parašė JAV) inicijavo bei 1925 m. pravedė laikraščio The Courier-Journal redakcija. Nacionalinio konkurso nugalėtoju tapo vienuolikmetis berniukas Frank Luiz Neuchauser, teisingai paraidžiui ištaręs žodį „kardelis” (angl. „gladiolus”). Šio berniuko tėtis, akmenskaldys, darganotais ir niūriais vakarais mokydavo sūnų taisyklingai tarti žodžius. Nuo tada konkursas rengiamas kiekvienais metais. 1941m. Scripps Howard Service konglomeratas apsiėmė finansuoti konkursą ir pervardijo jį į „Scripps Howard National Spelling Bee”. 2016m. gegužės 24 -26 dienomis Merilendo valstijose vyko 89 nacionalinis konkursas, kuriam iš 11 milijonų norinčiųjų (nuo 6 iki 70 metų) išsirinkti 284 dalyviai (143 berniukai ir 141 mergaitė), nugalėtojais tapo trylikmetis Džairam Chatchuar ir vienuolikmetis Nichar Džanga.

Bendradarbiavimas su Amerikos ambasada

Anglų kalbos mokytoja – metodininkė Jelena Grigorjeva inicijavo regioninį tautinių mažumų „Spelling Bee” konkursą, ateityje norima į konkursą surinkti ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos mokyklų mokinius. Po įgytos patirties lyderių rengimo programoje (dalyvavo 90 konkurso būdu išrinktų mokytojų iš 40 valstybių), vykusioje Bozemeno mieste, Montanos valstijose Amerikoje, 2012m. prasidėjo glaudus bendradarbiavimas su Amerikos ambasada Vilniuje. 2013 m. Jelena parašė konkurso „Spelling bee” tautinių mažumų finansavimo projektą ir vėl buvo apdovanota Amerikos ambasadoje Vilniuje.

Bulgarė pasidalino patirtimi

Pavlina Dukova, kolegė iš Bulgarijos bei kartu ten dirbusi su Jelena, pasakojo, jog Bulgarijoje šis konkursas vyksta trimis etapais dešimtyje regionų, kiekviename regione pasirenkama dešimt mokyklų. Į finalą patenka mokiniai, regiono lygmeniu užėmę I-ąsias ir II-ąsias vietas. Konkursui išmoktini žodžiai palaipsniui sudėtingėja, jų ir daugėja: mokyklos lygmeniu 500, regiono lygmeniu 700, nacionaliniu – 800 žodžių.

Spelling Bee Lietuvos mokyklose

Lietuvoje lapkričio - gruodžio mėnesiais mokiniai mokėsi 200 žodžių, kad galėtų dalyvauti mokyklos lygmenyje, o nugalėtojams teko išmokti 500 žodžių. Pirmame regioniniame konkurso etape dalyvavo 7-8 klasių mokiniai iš 21 mokyklos. 7-tų klasių grupėje nugalėjo Milda Kuliešaitė (Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija), ją rengė mokytoja Tamara Pabyarzhyeye, 2-ąją vietą šioje grupėje laimėjo Julija Kaminskaja (Vilniaus „Ateities” mokykla), kurią rengė mokytoja Irina Miler, trečiąją vietą 7-ų klasių grupėje laimėjo Nikita Rockinas („Santaros” progimnazija), jį parengė mokytoja Ala Jurevichienė. 8-tų klasių grupėje nugalėtojais tapo iš karto trys 8-okai: Polina Blocha (Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazija), kurią rengė mokytoja Jelena Grigorjeva, Polina Zagzina („Santaros” progimnazija), kurią rengė mokytoja Tatjana Bruskina ir Eliza Petrovska (Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazija), mokytoja Nadežda Rusecka. Iš šalies gali atrodyti, kad įvardinti žodį, ištarti jį paraidžiui ir vėl įvardinti yra labai paprasta, bet be praktikos, taisyklingo angliškų žodžių tarimo paraidžiui ir be įvaldyto anglų kalbos žodyno ši užduotis būtų beveik neįveikiama. O teisėjai iš JAV pasiuntinybės buvo griežti. Dalyvius vertino Amerikos –Lietuvos abiturientų asociacijos prezidentė Danguolė Kiznienė ir JAV pasiuntinybės Lietuvoje ryšių su visuomene skyriaus darbuotoja Miglė Grigienė. Suprasti anglų kalbos gimtakalbio žmogaus, amerikietės Christinos A. Hansell, tariamus angliškus žodžius dalyviams buvo tikras iššūkis. Ponia Christina A. Hansell yra JAV pasiuntinybės Vilniuje darbuotoja, atsakinga už politinius- ekonominius bendradarbiavimo klausimus. JAV pasiuntinybės Vilniuje abiturientų ryšių su visuomene koordinatorė Inga Sidrys pasveikino ir apdovanojo konkurso nugalėtojus.

Konkurso simbolis – bitė

Konkurso simbolis ir puošmena – bitė (bee –iš anglų kalbos verčiama kaip „bitė”), istorinė šio angliško žodžio reikšmė –„susirinkimas, kuriame vykdoma specifinė veikla”. Etimologinė šio žodžio reikšmė nėra išaiškinat iki galo, bet greičiausiai ji galėtų būti kildinama iš senosios anglų kalbos žodžio bēn -„malda”. Visiems patiko konkurso emblema –bitė, kuri ne tik atspindėjo konkurso pavadinimą Spelling Bee, bet ir simbolizavo draugystę ir įvairių tautų vienybę, nes konkurse dalyvavo mokiniai iš įvairių tautinių mokyklų, o kaip jau žinoma, senojoje lietuvių kultūroje buvo tikima, kad bitės jungia žmones ypatingai artimu ryšiu, bendrai bites laikantys žmonės buvo vadinami bičiuliais (pavadinimas kildinamas iš žodžio „bitė”). Šis konkursas padeda ne tik mokyti anglų kalbos, bet ir perteikti kultūrinį paveldą –sukauptas žinias, vertybes ir įgūdžius. Tikimės, kad konkursą ilgai prisimins visi jo dalyviai ir svečiai, o laikraščio „Litovskij kurjer” skaitytojai papasakos apie jį savo draugams ir pažįstamiems.

Originalas

©2022 Lithuanian National Spelling Bee

made by sudoLife